Lõhnatõke noore viljapuu kaitseks

19.10.2018

Kui metsloomad tunnevad ulukitõrjevahendi Plantskydd lõhna, siis see on nende jaoks nii ebameeldiv,et metsloomadel ei teki huvi tulla noorte viljapuude koort näksima.

Talv on kindlasti tulemas, sellest ei pääse. Igale aastaajale vastavalt on aiapidajal erinevad mured ja rõõmud. Talvel on üheks mureks see, et kui läheb külmemaks ja kaunid lumehelbed sajavad taevast alla, hakkavad jänesed, kitsed, hirved ja põdrad huvi tundma aedade vastu, sest toidu hankimine on looduses aina raskem. Eriti maitsevad metsloomadele noorte viljapuude peened oksad ja koor, suure näljaga süüakse ka teisi puid-põõsaid ning vaarikaidki.

Väga paksu lumega ja kõrgete hangedega, ei kaitse aeda ka tara, sest metsloomad saavad lihtsasti sellest üle hüpata. Muidugi on võimalus rajada kõrgem võrktara, aga see on suur ja kulukas ettevõtmine… Selle asemel on lihtsam, soodsam ja asjalikum variant muretseda endale Plantskydd. Seda on saadaval nii 100g pakendis kui ka 1kg pakendis. Vahendi peletav toime põhineb ebameeldival lõhnal. Plantskyddiga tuleb puud üle pintseldada või pritsi kasutada. Väga mugav viis oma taimi kaitsta.

 

Toime kestab kolm kuud.

Plantskydd on loomsest proteiinist valmistatud pulber, millest tehtud lahus lõhnab värske vere järgi. Metsloomade jaoks on see hais talumatult vastik ja nad mööduvad sellest lõhnast suure kaarega. Metsamehed kasutavad Plantskyddi noorte istandike kaitsmiseks, pritsides lahusega metsataimede latvu. Aednikud pintseldavad viljapuuaedades  tavaliselt puude tüvesid ja oksi. Vahend sobib igati ka koduaeda, et kaitsta ilu- ja tarbetaimi.

Täiesti looduslik ulukitõrjevahend Plantskydd on müügil www.aednik24.ee ja mitmetes aianduspoodides ning supermarketite aiaosakondades. Tootjad lubavad pakendil, et tõrjuv efekt kestab kuni pool aastat. Siiski on kindlam töödelda neid puu- ja põõsaliike, mis loomadele eriti maitsevad, sagedamini.

 

Švammid konksu otsas

Tüvede pintseldamise või pritsimise asemel võib kasutada ka n-ö švammimeetodit, mis võib mõne jaoks mugavam olla.

* Selleks tuleks poest muretseda endalet suurem pakend nõudepesušvamme või kasutada ära majapidamisse kogunenud poroloonitükke.

* Keera traadist konksud ja pista läbi švammide.

* Valmista lahus: 500 ml soojas vees lahusta 100 g pulbrit. Pulber seguneb paremini, kui kasutad segamiseks pulga asemel visplit või kahvlit.

* Lahus vajab 20 min seismist, siis sega veelkord. Kindlasti tuleb veenduda, et kogu pulber on segunenud.

* Lisa 50‒70 ml ammoniaaki. Ettevaatust, see ärritab tugevalt hingamisteid! Pärast lahusega segunemist muutub lõhn õnneks talutavaks.

* Kasta švammid hetkeks lahusesse ja pane kausikesse, et liigne lahus saaks välja nõrguda.

* Mõistlik on korraga ette valmistada kõik vajalikud švammid. Kui švamme on suurem hulk, siis laota need nõu põhjas olevale restile.

* Ühe švammi kohta kulub keskmiselt 35–45 g töölahust. Nii jätkub 100 grammist pulbrist 13-17 švammile.

* NB! Valmis segatud lahus tuleb ära kasutada mõne päeva jooksul.

* Riputa immutatud švamm puuoksa külge umbes kitsenina kõrgusele. Kui puid ohustavad ka jänesed, siis veidi madalamale, umbes kitse ja jänese nina vahepeale.

Niiviisi on puukene kindlalt kaitstud vähemalt ühe kuu jooksul. Kui loomad hakkavad taas puude vastu huvi tundma, immuta švammid uuesti.

 

Mugav kaitse vaarikatele

Kui vaarikarida on toestatud traadiga, on väga mugav riputada konksuga švammid selle külge. Švammid võib kinnitada ka tokkidele ja panna vaarikate vahele. Sobiv kõrgus on, nagu eelpool öeldud, kusagile jänese ja kitse nina vahepeal. Sellist lõhnatara võiks värskendada kord kuus või vastavalt vajadusele, kui kitsed ja jänesed hakkavad varem läbi tulema.

Aeg-ajalt kontrolli, et tokid oleksid ikka püsti ja švammid alles. Võib juhtuda, et uudishimulik rebane, vares või koer viib švammi minema. Siis pane kohe uus asemele.

 

Abiks ka suvel

Maal võivad metsloomad kimbutada aeda ka suvel. Ka siis aitab Plantskydd neid eemal hoida. Lehed võivad puudel või põõsastel pärast töötlemist tumene­da, aga see on ajutine – normaalne värvus taastub 18-36 tunniga. Köögiviljal ei tohi pritsida söödavaid osi. Hea oleks lahust mõne katsetaime peal enne proovida. Kui lehed tõmbuvad kokku, uha taim veega üle ja katseta lahjema lahusega uuesti.

Pärast kasutamist ei tohi pakki lahtiselt vedelema jätta, paki ülejäänud pulber tuleb sulgeda õhukindlalt ja hoida nii külmumise kui ka kuumuse (päike) eest. Kuivas, jahedas ja pimedas ruumis säilib pulber vähemalt kaks aastat.