20.10

Väljas on peagi miinuskraadid ja õuetaimed lõpetavad vegetatsiooniperioodi. Nendes piirkondades, kus külmad pole aiast üle käinud, õitsevad veel päris mitmed lilled. Mõned meil tuntud kui suvelilled, kuid oma kodumaal püsikud, on võimelised talve üle elama, kui neid külmade eest siseruumidesse talvepuhkusele tõsta.

Pelargoonid

Pelargoonidega tasuks kindlasti katsetada. Kevadel ostetud taimekesed on suve jooksul suureks ja uhkeks kasvanud, milleks neid ära visata. Kasvavad nad ju iga aastaga aina tihedamaks ja neid on võimalik aastaid elusa ja õitsvana hoida. Pelargoone on küllaltki lihtne üle talve säilitada. Jäta taimed potti või rõdukasti, lõika pealt tagasi umbes 20 cm kõrguseks, kasta veidi ja säilita ruumis, kus on jahe ja vähemalt veidigi valgust. Kui Sa valgusvaeses ruumis taimi tagasi ei lõika, jäävad taimed kiduraks. Neil pole elutegevuseks piisavalt valgust, võrsed jäävad nõrgaks ja lehetäid on neid kiired ründama. Aknaga kelder või jahe veranda on säilitamiseks parim koht, kuid ka aknaga trepikojas või muus aknaga ruumis elavad nad talve üle. Sinna, kuhu külm ligi pääseb, pole mõtet neid viia, sest pelargoon hävib juba esimeste miinuskraadidega. Talve jooksul tuleb jälgida, et pott täielikult läbi ei kuivaks, vahetevahel kergelt kasta, aga liiga niiskena hoida pole ka hea, taimed võivad mädanema minna. Kevadel, kui päike rohkem paistma hakkab ja taimed intensiivsemalt kasvu alustavad, tuleb ka rohkem kasta ja peagi ka väetama hakata. Võimalusel tuleks siis taimed valgemasse kohta paigutada. Talve jooksul arenenud võrsed on üldjuhul nõrgukesed ja välja veninud. Neid võiks kergelt  kärpida. Muidugi võib pelargoonid ka sügisel tuppa akna peale tuua ja kasvatada neid nagu toalilli, kus mõned isegi talv otsa õisi teevad.

Sarnaselt tuleks käituda fuksiatega.

Hortensiad

Potis kasvanud hortensiaid oleks väga kurb ära visata. Neid on mõneti isegi lihtsam üle talve säilitada. Taimed tuleb mõnevõrra tagasi lõigata, kõik lehed ära noppida ja potid võib asetada ka ilma aknata ruumi. Mida jahedam, seda parem. Siiski mitte sinna, kus talvekülm ligi pääseb. Nullilähedane temperatuur, ka väike miinuskraad enamasti taimedele liiga ei tee. Kevadel, kui rohelised pungad vartel paisuma hakkavad, tooge potid kasvõi tuppa akna peale, seda varem nad õitsema hakkavad. Hortensia kasvab päris kaua, enne kui õiepungad ilmuvad. Korralik väetamine hortensiatele sobiva happelise väetisega aitab õiepungadel kiiremini areneda.

Daaliad

Paljudes kohtades õitsevad jorjenid ehk daaliad uhkelt siiani. Kuidagi ei raatsi neid üles võtta. Siiski peab olema valvel, et enne miinuskraade juurikad mullast välja kaevata, juhul, kui oled otsustanud need järgmiseks aastaks säilitada. Jorjenitel lõika kõigepealt varred madalaks ja siis kaeva ettevaatlikult juurikad mullast välja. Raputa tasakesi liigne muld juurte ümbert ära, natuke võib seda isegi alles jätta ja jäta juurikatele alles paarisentimeetrised varreotsad. Aseta juurikad näiteks plastikämbrisse, kuid ära pealt kata. Ämber on hea sellepärast, et seal ei kuiva juurikad liigselt ära. Lihtsam on need nii ka säilituskohta tõsta – muld ei pudene põrandale. Muidugi võib need panna ka kastidesse, kus kiletükk all. Valgust juurikad ei vaja, ega ka mingit liigset jahedust. Kui kelder puudub, siis pappkarbiga kusagile jahedamasse nurka saab need ikka poetada.

Kannad

Viimasel ajal on meil suurt populaarsust võitnud kannad. Kuna suved on viimastel aastatel soojemad, on need eksootilised lilled meil ennast hästi tundma hakanud. Üha enam kasutatakse neid haljastuses ja ka koduaedades. Paraku on nendega ka rohkem tegemist. Esiteks õitsevad ja kasvavad nad paremini suurtes pottides, kus muld kiiremini ja paremini soojeneb. Ka ületalve hoidmiseks tuleks nad samasse potti jätta. See nõuab muidugi mõningast pingutust, sest üldjuhul on potid koos mullaga suured ja rasked. Aga õue neid talveks jätta ei saa, sest talvekülmas kannade juurikad hävivad. Seetõttu tuleb need potid viia plusskraadidega hoonesse. Taimed lõigatakse kuni mullapinnani tagasi. Paar korda talve jooksul tuleks neid potte ka kasta. Valgust vajavad nad alles siis, kui rohelised võrsed potist välja kasvama hakkavad.

Gladioolid ja kaeralilled

Gladioolide ja  kaeralillede sibulad on ka nüüd vaja välja kaevata, ära puhastada ja karpidega talveunne asetada. Jahedam kapinurk sobib selleks väga hästi. Ära neid ainult suveks sinna unusta.

Maitsetaimed

Mõningaid maitsetaimi võiks talviseks kasutamiseks potiga tuppa kasvama tuua. Rosmariin, mis on olnud suvel potis, kasvab toas ilusasti edasi. Peenralt välja kaevatuna kipub ta tuppa tuues ära kuivama. Aedliivatee kasvab toas hästi ka talvel. Käharpeterselli võib aknalaual isegi päris dekoratiivseks pidada. Juurikas on tal muidugi suur ja taim vajab istutamiseks sügavat potti.

Artikla:

Lilled mida säilitada üle talve

20. Oktoober 2021