Apteek aknalaual

7.03.2018

Talv on väga raske periood meie tervise jaoks. Külmal ja pimedal perioodil kimbutavad meid erinevad pisikud ja me haigestume kergelt. Suvel aga oleme enamasti terved, sest väljas paistab mõnus päike ja peenralt saame noppida värskeid maitsetaimi, mis sisaldavad tohutus koguses tervisele vajalikke aineid. Isegi praegu, kui kevad on peaaegu kätte jõudnud, vajab meie tervis kõige enam hoolt ja turgutamist. Võib muidugi tarbida erinevaid toidulisandeid ja vitamiine, aga need ei ole võrreldavad maitse- ja iluelamusele, mida pakuvad värsked ürdid.

Maitsetaimed sisaldavad väga palju vitamiine ja tervist turgutavaid aineid. Värske petersell sisaldab suurel määral C- ja A-vitamiini, folaate ja rauda. Tüümian on tuntud maitse ja lõhna poolest, kuid lisaks sisaldab tümooli, mis aitab võidelda meie kehal haigustekitajatega. Basiilik on laialdaselt kasutatud nii Euroopa kui ka Aasia riikide köögis, kuid sellel ürdil on seedimist soodustav ja külmetushaigusi leevendav toime. Rosmariinil on küllalt omapärane maitse, kuid sisaldab palju kaaliumit, kaltsiumit, magneesiumit ja A-vitamiini. Kõigele lisaks avaldab rosmariin põletikuvastast mõju ja mõjub hästi silmadele ja ajule.

Maitsetaimed on vähenõudlikud taimed, mille kasvatamisega saab hakkama ka algaja rohenäpp. Kõige paremini kasvavad taimed lõuna või ida- ja läänepoolsel aknalaual. Intensiivne kevadine päike võib taimedele liiga teha, seepärast on ida- ja läänepoolsed aknalauad kõige paremad ürtide kasvatamiseks. Külv õnnestub kõige enam kvaliteetses mullas. Ürtidele sobib kerge ja õhuline muld, seepärast ongi maitsetaimedele mõeldud spetsiaalsed mullad. Ürtide kasvatamiseks sobib näiteks Compo maitsetaimede muld. Lopsaka välimuse saavutamiseks tuleb taimi kindlasti väetada. Taimed omastavad kiiremini just vedelväetisi. Maitsetaimi võib väetada näiteks Compo BIO maitsetaimede vedelväetisega või kasutada Agrecoli ürtide toitelahust. Maitsetaimed on küll vähenõudlikud taimed, aga nad kasvavad hästi parasniiskes mullas. Seega tuleb kasta mõõdukalt. Väga niiskes mullas hakkavad maitsetaimed kiratsema ja juured võivad mädaneda. Ürtide jaoks on optimaalne temperatuur soojal perioodil +20 0C, kuid külmal perioodil sobib neile isegi jahedam temperatuur.

Maitsetaimede külvamisel tuleb silmas pidada, et mullapind oleks niiske enne seemnete külvamist. Pärast külvamist piserda uuesti mulda ja hea oleks seemned kergelt mulda vajutada. Seemnetel on parem kontakt mullaga ning taimed tärkavad kiiremini.

Maitsetaimede kasvatamise puhul on kaks nippi. Pärast külvamist kata toidukilega pott või kast, kuhu olid seemned külvanud, ja võta pärast toidukile ära, kui taimed on tärganud. Toidukile kiirendab taimede idanemist. Teine hea nipp seisneb selles, et maitsetaimi tuleb regulaarselt lõigata, siis kasvavad ürdid kiiremini.

Maitsetaimed on vähenõudlikud taimed, kuid meie tervisele hädavajalikud. Ürtide kasvatamine on kerge, isegi algaja rohenäpp saab hakkama. Miks mitte külvata maitsetaimi juba täna?