Kurgi kasvatamise hooaeg alaku!

18.05.2019

Meile nii hästi tuntud ja vägagi armastatud kurk on üks levinumaid ja vanimaid köögiviljakultuure maailmas. Kurgisortide sortiment on suur ja lai. Mõningaid sorte on võimalik kasvatada nii avamaal kui ka kasvuhoones. Innukad rohenäpud kasvatavad kurgitaimi isegi aknalaual või rõdul.

Kurk on tänulik kultuur, mida saab kasutada nii hapendamiseks, marineerimiseks või mitmesuguste salatite valmistamiseks. Ärgem unustagem, et kurk on ka imeline vahend Sinu naha ilu ja tervise heaks.

Kurk on tõeliselt nõudlik kultuur. Kui aga tagada kurgile õiged kasvutingimused, siis kurgi kasvatamine ei ole üldse keeruline. Kurkide kasvatamise puhul tuleb kindlasti jälgida temperatuuri. Taimede kasvuks optimaaline päevane õhutemperatuur on +22…30 oC ja mullatemperatuur võiks jääda vahemikku +21…24 oC. Õhtul aga võiks olla temperatuur natuke jahedam, +17…18 oC. Kurgitaimede kasv lakkab, kui temperatuur langeb alla +12 oC.

Muidugi ei tohi unustada kastmist, kuna kurgid on hästituntud veetarbijad. Kurgid koosnevad ju umbes 96,8 % veest! Kastmise puhul tuleks kindlasti silmas pidada seda, et kurke tuleb kasta vaid leige veega.

Ka muld peaks olema õige happesusega. Kõige sobilikum muld on nõrgalt happelise reaktsiooniga. Väga happeline või aluseline muld takistab kurkide toitumist ning taim võib jääda nälga. Kui taim on näljas, siis pole ka lootust saada suurt saaki. Näiteks sobib imehästi kurkide kasvatamiseks Compo tomati- ja köögiviljamuld. Õnneks on tänapäeval enamikel mullapakkidel toodud välja mulla happesus, seega tuleb haarata vaid õige muld ja alustada kurkide kasvatamisega!

Kurgiseemneid võib külvata kas otse mulla pinnale või ette kasvatada kodus aknalaual. Kui Sa soovid tegeleda ettekasvatamisega, siis selleks sobivad kõige paremini istikukassetid või 6-7-sentimeetrised potid. Suuremasse potti tuleb külvata aga mitu seemet, hiljem on neid võimalik kergelt ümber istutada. Otse kasvukohale külvamine nõuab natuke rohkem teadmisi ja tegevusi. Kurgiseemet võib panna maha, kui temperatuur on üle +12 oC kraadi ja kindlasti on möödunud öökülmad. Muidugi võib külvata seemneid ka katteloori alla, kuna katteloor kaitseb seemneid külma eest. Istutamisel tuleb jälgida õiget taimede ja rea kaugust. Taimede vahe oleks hea, kui jääks 30…40 cm ja ridade vahe jääks vahemikku 50…60 cm. Ühele ruutmeetrile mahub tavaliselt kuni neli kurgitaime.

Kurgipeenra rajamisel tuleks kindlasti vaadata, et kasvukoht oleks valgusküllane. Kurk on pirtsakas ja ei talu teiste varju. Kurgitaim soovib ikka kogu päikesevalguse endale saada!

Kurgid on väga aplad taimed. Need maiad taimekesed tarbivad väga hästi mis tahes väetiseid. Kurk ju kuulub kõrvitsa ja suvikõrvitsaga samasse sugukonda! Kurkide kasvukoha ettevalmistamiseks võib mulla sisse segada kanakakat või kasvamisel kasta Horticomi kurgi kastmisväetisega. Mõlemal juhul on oodata rikkalikku saaki.

Kurk on pirtsakas kultuur, kuid õigel hooldusel kasvab imeliselt ja valmistab vaid rõõmu oma mahlaste roheliste viljadega.