11.04.2018

Üksluises hallikas linnaruumis on üpris piiratud võimalused tõelisele rohenäpule. Kevade paiku oleks nii hea pista näpud mulda ja lasta aedniku hingel sukelduda aiatöödesse. Suvel aga saaks vaadata uhkusega oma kätetööd – silmailu pakkuvaid kirevaid ilupeenraid ja lopsakaid köögiviljapeenraid. Sellele mõeldes hakkasid Sul näpud sügelema, aga elad linnas ja pole aiamaad, kus aedniku tungi saaks välja elada? Siis kogukonnaaed on just Sulle!

Aed maitsetaimeaed

Kogukonnaaed kujutab endast aeda, mis on rajatud usinate linnaelanike poolt linnaruumis tühjadele kruntidele. Aeda saab rajada nii mahajäetud, rohtukasvanud spordiväljakule, parkimisplatsile või mis tahes tühjale alale, mis asub elamute lähiümbruses. Iga tühja lapikest on võimalik muuta lopsakaks aiaks!

Linna kogukonnaaia omapära ongi selles, et taimi saab kasvatada kus tahes konteinerites või pottides. Teise sõnaga võiks öelda, et kogukonnaaed tegeleb konteinerkasvatusega. Valitud koht peab olema päikesepaisteline ja veeallika lähedal. Peenraid saab teha nagu igas tavalises aias – taimede kasvatamiseks tuleb kasutada kvaliteetset pinnast ja muidugi väetist. Looduslik Seklose biohuumus sobib imeliselt kõikide taimede väetamiseks. Muidugi võib rajada isegi kasvuhoonet, aga see juba nõuab natuke rohkem tööd ja pingutust, kuid siis saaks kasvatada isegi tomateid, kurke ja paprikat või pipart. Omakasvatatud köögivili maitseb ikka paremini!

Mida rohkem kogukonna liikmeid lööb kaasa ja paneb käed külge, seda uhkem aed tuleb. Aia rajamiseks piisab ka kahest-kolmest usinast aktivistist. Kui algus on tehtud ja aed on käiku läinud, muutub uute huviliste leidmine lihtsamaks. Aias nokitsemine on põnev tegevus nii suurtele kui ka väikestele. Kogukonnaaed ühendaks lähiümbruses elavaid inimesi, mis tagaks tugevama ja ühtekuuluva kogukonna.

Maailmas on kogukonnaaiad üpris levinud värske toidu kasvatamiseks linnatingimustes. Peamiselt saab kasvatada söödavaid taimi, mis saavad ise hakkama ja on antud kliimas levinud. Esmase valiku peaks tegema permakultuuri kasuks, kus kõik taimed kasvavad segamini. Kindlasti võiks taimede valikul lähtuda ka sellest, et õitsevad taimed meelitaksid aeda mesilasi, liblikaid ja teisi kasulikke putukaid. Näiteks majoraan meelitab liblikaid. Kurgirohi ja saialill meelitavad tublisti kasulikke putukaid. Õitsev till ja koriander suurendaksid kindlasti sirelaste arvukust aias, siis on ka aias vähem lehetäisid.

Kogukonnaaed on tõeliselt tore väljakutse, mis rõõmustaks linnaednike ja muudaks ka hallika, üksluise linna rohelisemaks.

Artikla:

Kogukonnaaed – põnev väljakutse usinatele linnaaednikutele