4.04.2018

Kas Sa tead, mis on ühist veetorul ja viljapuu puukoorel? Mõlemad lõhkevad külmaga.

Kui Sa aga ei soovi, et see nali kehtiks Sinu viljapuude kohta, siis on õige aeg tegutseda!

Kevadine ilm üllatab alati ja viimastel aastatel kipub mängima ka vingerpussi oma muutlikkusega, hommikul sajab lund, lõunal aga paistab ere päike. Selle kõige juures on eriti kahju taimedest ja puudest. Praegu, kui sadas maha paksu valget lund ning väljas on lõõskav päike, on viljapuudel iseäranis raske ja keeruline aeg. Kevadine lõõmav päike kipub kahjustama puutüvede koort ja kõikuvad temperatuurid avaldavad negatiivset mõju puukoorele. Mida siis teha, et kevad saabuks Su viljapuuaeda viljapuid kahjustamata?

Peamine viis, kuidas Sa saad kaitsta viljapuid kevadise päikese eest, on tüvede valgendamine. Viljapuid tuleb lubjata mitte vaid esteetilisel eesmärgil, vaid just valge värvus kaitseb puukoort mitme halva teguri eest. Tumedamad pinnad neelavad päikest väga hästi ning puukoor, mis on ka tumedat karva, soojeneb päikesega üpris kiiresti. Seisneks päikese kahju vaid selles! Ka lumelt peegeldub päikesevalgust ning kõrvetav mõju puukoorele suureneb kahekordselt. Soojusega puukoor paisub ning taim ei saa mullast vett kätte, et koort jahutada. Valgendatud tüvi peegeldab tagasi päikesekiiri ning tüvi ei kuumene. Seega ka puukoor ei paisu.

Iseenesest ei ole puukoore paisumine halb, kuid negatiivne mõju avaldub koos temperatuuride kõikumisega. Päeval koor paisub soojaga, öösel külmaga aga tõmbub kokku. Paratamatult tekivad sellise kooresisese liikumise tagajärjel praod ja lõhed. Viljapuu tüvel näeb välja selline kahjustus, nagu oleks koor katki löödud. Sellise koorevigastuse ärahoidmiseks tuleks lubjata viljapuud tüvevalgendiga, selleks sobivad hästi näiteks tüvevalgendi pulber.

Viljapuu tüvesid tuleks lubjata veel mitmel põhjusel. Enamasti sisaldavad valgendid kustutatud lupja ning mõned isegi raudsulfaati. Nende kahe koostisaine kombinatsioon hävitab kahjureid, kes on pugenud koorepragudesse talvituma. Regulaarne valgendamine hoiab ära vetikate, samblike ja sammalde vohamise puutüvel. Eks oleme kõik näinud vanematel õunapuudel hallikat või rohekas-kollakat samblikku. Noori viljapuid tuleks ilmtingimata iga aasta valgendada, kuna nad on veel temperatuuride kõikumiste suhtes õrnad. Vanemaid viljapuid on algul vaja puhastada samblikust ja samblast ning alles siis lubjata.

Kevad on täis üllatusi. Me kõik ootame igatsusega sooja ja päikeselist kevadet. Kui lõpuks saabubki kevad kätte, mõnuleme esimese kevadise soojuse käes. Et ka viljapuud saaksid nautida ohutult esimest soojust, tuleb neid korralikult kevadeks ette valmistada.

Artikla:

Viljapuude kevadine tüvevalgendamine