07.08.2019

Sillerdav, kristallselge tiigivesi, milles näeb isegi väiksemate kivide kontuure – iga ajapidaja ihaldatuim kujutelm oma aiatiigist. Kahjuks on enamikel juhtudel just vastupidine reaalsus: mudane, läbipaistmatu vesi, mis tundub olevat vetikate paradiis. Veesilmas on nii palju vetikaid, et puudu on vaid silt pealkirjaga „Meie valitseme siin!“. Õnneks on olemas viise, kuidas saavutada võit vetikate üle.

Vaatamata sellele, et vetikad on tüütud tegelased mis tahes veekogus, on nad maailma mastaabis üsna vajalikud. 70-80% kogu maailma hapnikust toodavad just vetikad. Vetikaid on kergem hoida kontrolli all, kui nendega pidevalt võidelda.

Õigesti kaevatud tiik säästab tulevikus aega ja vaeva. Tiigi puhastame on jube tülikas tegevus, millega sooviks tegeleda võimalikult vähe. Tiiki või üleüldiselt veesilmi ei tasu kaevata aia madalaimasse kohta, kuna vihmavee- ja lume sulaveega satub tiiki palju toitaineid, mis soodustavad tiigi „õitsemist“. Lisaks ei tasu kaevata veekogu kraavide lähedusse või väetamist vajavasse piirkonda, sest on suurem võimalus veesilma reostuseks. Kui aga juhtus nii, et tiik sai kaevatud üsna madalasse kohta, siis tasub tiigi servad teha maapinnast natuke kõrgemad. Võimalusel tasub sügisel tõmmata veekogule tihedam võrk, et vältida lehepuru sattumist vette. Kui ei ole võimalust või soovi teha looduslikku tiiki, siis on müügil ka plastikust tiigid erinevates suurustes.

Selge tiigivesi nõuab natuke pingutamist. Pumbad tagavad, et vette satub lahustunud hapnik, mis on hädavajalik tiigivee isepuhastamiseks. Hästi õhustatud veekogu on imeline elukeskkond konnadele, kiilidele ja kõikvõimalikele kasulikele mikroorganismidele. Kui aga pumpa pole võtta, siis tasub puhastada veekogu mehaaniliselt. Kerigem käised üles ning alustagem!

Kahvast saab parim sõber, kui teemaks on veekogu puhastamine. Mugavamaks tööks peaks kahv olema sobiva pikkusega. Kahvaga tasub puhastada järjepidevalt, et veepinnale kukkunud praht ei jõuaks põhja vajuda. Ka niidetud vetikad tasub kahvaga välja püüda ja komposti viia. Veekogu on siis puhtam ning järgmiseks hooajaks on fosfori- ja kaaliumirikas orgaaniline väetis olemas.

Veekogu korrashoidu soodustab veetaimede ja kalade puudumine. Kalade väljaheited rikastavad vett toitainetega, mis on vajalikud vetikate vohamiseks. Veekogus kasvavaid veetaimi tasub hoida mõistlikes piirides, sest kontrollimata levides kipub veekogu kinni kasvama.

Lisaks on võimalik kasutada ka erinevaid preparaate, mis kergendavad veekogu hooldamist. Preparaadi valimisel tuleb lähtuda otstarbest ja valitsevast probleemist. Mõningaid vahendeid ei tohi kasutada kaladega veekogus!

Ka selget vett on võimalik saada vastavate preparaatidega. Tiigivee algne bakterikooslus sisaldab baktereid, mis toituvad vetikast. Antud toodet on mõistlik kasutada kevadel pärast jää sulamist ning on kalasõbralik. Lisaks saab ka Häguse vee kiire selgendajaga vett selgemaks.

Mudaga saab edukalt võidelda tiigimuda eemaldiga. Tootes olev aktiivhapnik muudab muda nitraadiks, mida taimed kasutavad ära. Bakterid aga toituvad vees olevast orgaanilisest ainest.

Vetikate vohamist pidurdavad järgmised vahendid: Vetikate pidurdaja anti-fosfaat, Universaalne vetikatevastane vahend ja Niitvetikate hävitaja Turbo. Vetikate hävitajad ei ole kalasõbralikud ning pole soovitatav kasutada kaladega veekogus.

Hästi hoolitsetud veekogu pakub rõõmu nii omanikule kui ka on suurepärane elukoht paljudele liikidele. Veekogu on heas korras ainult siis, kui selle eest hoolitsetakse järjepidevalt.

 

Artikla:

Aiaveekogu puhastamine vetikatest