13.09.2021

Hiired ja rotid hiilivad juba vaikselt tuppa, sest ilm läheb aina külmemaks ning närilised otsivad soojust ning süüa. Hiire- ja rotitõrje aeg on käes!

Hiirtest annavad märku hommikul laualt kadunud toit, köögikappi tekkinud pisikesed mustad pabulad, väikesed jäljed tolmusel pinnal ning kahtlane krabistamine kapis. Nüüd tuleb vinnastada lõksud või varuda hiire-ja rotimürki! Müügil on mitmeid variante, mida selleks otstarbeks osta.

Vanaaegse vedrulõksu puudus on see, et hiir või rott võib sealt põgenema pääseda või siis tirib lõksu endaga kaasa. Õnneks on müügil mitmeid erinevaid hiire- ja rotilõkse. Tuleb proovida ja leida sobivaim.  Kui loom ei sure lõksuga, siis ta jääb piinlema ja kuigi me soovime sissetungijad hävitada, ei taha me, et nad piinleks.

Mugav, tõhus ja mürgivaba

Moodsa lõksuga on kogu ebameeldiv toiming – mida elusolendite hukkamine kahtlemata on – märksa vähem ebameeldiv.

Uue aja hiire- ja rotilõksud on toodetud nii, et surm saabub vältimatult ja silmapilkselt. Selliseid valmistab näiteks Šveitsi firma Swissinno. Lõksu vinnastamisel avaneb see nagu suu.  Paljudel lõksudel pole vaja ise söödaks juustutükki panna, sest lõksutootja on seda tihtipeale juba teinud: lõksu sees oleval alusel on justkui keele peal tihedaks pressitud peibutussööt, mis sisaldab näriliste ligi meelitamiseks feromoone. Maitsvat kraami jõuab vaevu limpsata, kui vedrumehhanism juba kinni klõpsatab. Söödast jätkub umbes aastaks ja nii pole alalist muret selle lisamisega. Söödaaluseid saab eraldi juurde osta ja neid on lihtne asendada.

Lisaks mugavusele ja tõhususele on hallist plastist Swissinno lõksud ka kena disainiga. Hiirtele on väiksemad, rottidele suuremad ja hambulise “suugaˮ lõksud. Lõkse võib kasutada nii sees kui väljas, näiteks võib neid panna taimede talvekatete alla. Kuna peibutussööta jätkub väga pikaks ajaks, tuleb vaid vaadata, kas näriline on lõksus ja püügiriist tühjendada. Õues kasutades peab arvestama, et niiskes õhus, eriti kui palju sajab, hajub feromoon kiiremini, seega võib lõks vahepeal vajada söödaga varustamist.

 

 

Mudel hiirefoobidele

Mõnel inimestel on musofoobia – hirm hiirte ja rottide ees. Ainuüksi hiire või roti nägemine võib sellisel juhul täiesti paanikasse ajada, rääkimata sellest, et surnud hiir või rott tuleb lõksust välja võtta. Hiirefoobide jaoks on Swissinno välja mõelnud mudeli, kus lõksu sattunud loomakest ei näegi ega pea katsuma: lõks on peidetud justkui tunnelisse, kus maiustama roninud näriline leiab oma lõpu. Otsad andnud närilise saab lahti vinnastamisel kukutada prügikasti ilma teda nägemata ja katsumata.

 

 

Saab ka elusalt püüda

Loomasõpradele sobib mudel, mis püüab elusalt. Hiir siseneb peibutussööda kutsel tunnelisse, “uks” sulgub ja taganemisteed enam pole. Mahetootjad ainult selliseid lõkse kasutavadki, sest surnud loom hakkab kohe lagunema ja levitama roisubaktereid. Elusalt püüdev lõks välistab selle. Loomakaitseselts soovitab vangistatud närilise viia vähemalt poole kilomeetri kaugusele sündmuskohast, muidu on ta varsti tagasi.

Seda lõksu saab kasutada ka plehku pistnud hamstri tabamiseks!

 

 

Mürgid

Kes hiirelõksu kasutada ei soovi, võib endale valida hoopis hiire või roti söödamaja ja lisada sinna mürki. Horticomi hiiremürk Deviltop Sensitive nisu on kasutusvalmis sööt, mis on pakitud mugavaks kasutamiseks 25g kotikestesse, sisaldades kooritud nisu. Rotimürk Gardentop Nisu üks doos on suurem – kotike kaalub 50g ja mõjub seetõttu ka rottidele. Hiiremürk Deviltop Sensitive Pasta Fluo ja rotimürk Gardentop Pasta on samuti pakitud kotikestesse (mõlemad 15g), kuid pasta sisaldab tasakaalustatud segu koduhiirtele ja rändrottidele eriti ahvatlevatest söödavatest ainetest, nt piimapulber, suhkur ja teraviljadega rikastatud rasvad. Tänu sellele suurepärasele maitsele on pastasööt eriti mitmekülgne ja selle kasutamine on näidustatud piirkondades, kus on palju toitu. Lisaks sellele sisaldavad Deviltop Pasta ja Gardentop Pasta fluorestseeruvat ehk helendavat pigmenti, mistõttu leiab näriline mürgi kiiremini üles ja see tundub talle ohutu. Mürki söönud närilise väljaheide on UV-lampi kasutades kergesti üles leitav, mistõttu on lihtne paigutada uus mürgidoos koloonia käiguradadele.

Kõik eelnimetatud mürgid sisaldavad toimeainet brodifaakum, tänu millele on närilise surm kindel, saabudes 3-5 päeva möödudes. Nii ei oska teised koloonia liikmed hiire surmas mürki kahtlustada. Hiire  või roti söödamaja väldib aga olukorda, kus mürgile on ligipääs lastel või lemmikloomadel. Kasutamiseks tuleb kaks pakikest asetada söödamajja seal oleva tugeva traadi külge.

NB! Professionaalsed kahjuritõrjujad on täheldanud, et kui üks mürk ei toimi, tuleb proovida teisega. Nii nagu inimestel on erinevad maitse-eelistused, on seda ka närilistel ning mõni mürk tundub atraktiivsem, kui teine (maitseb närilisele paremini).

 

Enneta hiirte ja rottide sattumist tuppa

* Maja ja kõrvalhoonete ümber ei tohi olla söödavat kraami. Ööseks ei tohiks välja jätta koerte-kasside toidunõusid koos toiduga, tuleb kokku korjata kõik maha kukkunud õunad jm viljad. Rottidele maitseb isegi seep, seega kui pesite aias midagi või millegi pärast on jäänud seep vm õue, siis tuleks kõik sellised asjad aiast ja maja juurest eemaldada. See kõik meelitab närilisi ligi.

* Linnutoidumaja ümber võiks olla tugipost või puutüvi altpoolt ümbritsetud metallvõrgust kraega, et närilised ei pääseks üles einestama. Aseta söögimajad hoonetest kaugemale ja jälgi, et neist ei pudeneks seemneid maha.

* Vaata oma korter või maja üle ja pane kinni ka kõige väiksemad augud ja praod, kust närilised võivad sisse tungida. Väike hiireke poeb sisse isegi 6 mm  läbimõõduga avausest.

* Kontrolli kindlasti kohti, kust vee-, kanalisatsiooni- ja ventilatsioonitorud elamisse sisenevad. Kuna rott suudab läbi närida ka pehmemast ehitusmaterjalist, kasuta avauste sulgemiseks betooni või tugevat metallvõrku.

* Rotid võivad tungida majja ka räästa alt, ronides sinna mööda puid-põõsaid või elektriliine. Jälgi, et oksad ei ulatuks akende ja rõduni.

* Kata tihedalt toidujäätmeid sisaldavad prügianumad ja komposterid. Kõige kindlam on metallist prügikonteiner, sest plasti suudab rott läbi närida.

Artikla:

Valmistu hiire- ja rotitõrjeks

13. September 2021