Valmistu hiire- ja rotitõrjeks

16.10.2018

Hiired ja rotid vaikselt juba hiilivad või on hiilinud tuppa. Hiire- ja rotitõrje aeg on käes, sest ilm läheb aina külmemaks ning närilised tikuvad aina enam tuppa. Toas on soe ja nälga ei jää.

Hiirtest annavad märku hommikul lauale jäetud sai, millest on alles vaid raasukesed, köögikappi võib olla  tekkinud pisikesi musti pabulaid, tolmusel pinnal on näha väikseid jalajälgi ning põranda all või lae peal on kuulda kahtlast krabistamist. Nüüd tuleb lõksud vinnastada või varuda hiire-ja rotimürki! Müügil on mitmeid variante, mida osta selleks otstarbeks.

Vanaaegse vedrulõksu puudus on see, et hiir või rott võib sealt põgenema pääseda või siis tirib lõksu endaga kaasa. Õnneks on müügil mitmeid erinevaid hiire- ja rotilõkse. Tuleb proovida ja leida sobivaim.  Kui loom ei sure lõksuga, siis ta jääb piinlema ja kuigi me soovime sissetungijad hävitada, ei taha me, et nad piinleks.

Mugav, tõhus ja mürgivaba

Moodsa lõksuga on kogu ebameeldiv toiming – mida elusolendite hukkamine kahtlemata on – märksa vähem ebameeldiv.

Uue aja hiire- ja rotilõksud on toodetud nii, et surm saabub vältimatult ja silmapilkselt. Selliseid valmistab näiteks Šveitsi firma Swissinno. Lõksu vinnastamisel avaneb see nagu suu.  Paljudel lõksudel pole vaja ise söödaks juustutükki panna, sest lõksutootja on seda tihtipeale juba teinud: lõksu sees oleval alusel on justkui keele peal tihedaks pressitud peibutussööt, mis sisaldab näriliste ligi meelitamiseks feromoone. Maitsvat kraami jõuab vaevu limpsata, kui vedrumehhanism juba kinni klõpsatab. Söödast jätkub umbes aastaks ja nii pole alalist muret selle lisamisega. Söödaaluseid saab eraldi juurde osta ja neid on lihtne asendada.

Lisaks mugavusele ja tõhususele on hallist plastist Swissinno lõksud ka kena disainiga. Hiirtele on väiksemad, rottidele suuremad ja hambulise “suugaˮ lõksud. Lõkse võib kasutada nii sees kui väljas, näiteks võib neid panna taimede talvekatete alla. Kuna peibutussööta jätkub väga pikaks ajaks, tuleb vaid vaadata, kas näriline on lõksus ja püügiriist tühjendada. Õues kasutades peab arvestama, et niiskes õhus, eriti kui palju sajab, hajub feromoon kiiremini, seega võib lõks vajada vahepeal söödaga varustamist.

Mudel hiirefoobidele

Mõnel inimestel on musofoobia- hirm hiirte ja rottide ees. Ainuüksi hiire või roti nägemine võib sellisel juhul täiesti paanikasse ajada, rääkimata siis sellest, et surnud hiir või rott tuleb lõksust välja võtta. Hiirefoobide jaoks on Swissinol välja mõeldud mudel, kus lõksu sattunud loomakest ei näegi ega pea katsuma: lõks on peidetud justkui tunnelisse, kuhu maiustama roninud näriline leiab oma lõpu. Otsad andnud närilise saab lahti vinnastamisel kukutada prügikasti ilma teda nägemata ja katsumata.

Saab ka elusalt püüda

Loomasõpradele sobib mudel, mis püüab elusalt. Hiir siseneb peibutussööda kutsel tunnelisse, “uks” sulgub ja taganemisteed enam pole. Mahetootjad ainult selliseid lõkse kasutavadki, sest  surnud loom hakkab kohe lagunema ja levitama roisubaktereid. Elusalt püüdev lõks välistab selle. Loomakaitse selts soovitab vangistatud närilise viia vähemalt poole kilomeetri kaugusele sündmuskohast, muidu on ta varsti tagasi.

Seda lõksu saab kasutada ka plehku pistnud hamstri tabamiseks!

Enneta hiirte ja rottide sattumist tuppa

* Maja ja kõrvalhoonete ümber ei tohi olla söödavat kraami. Ööseks ei tohiks välja jätta koerte-kasside toidunõusid koos toiduga, tuleb kokku korjata kõik maha kukkunud õunad jm viljad. Rottidele maitseb isegi seep, seega kui pesite aias midagi või millegi pärast on jäänud seep vm õue, siis tuleks kõik sellised asjad aiast ja maja juurest eemaldada. See kõik meelitab närilisi ligi.

* Linnutoidumaja ümber võiks olla tugipost või puutüvi altpoolt ümbritsetud metallvõrgust kraega, et närilised ei pääseks üles einestama. Aseta söögimajad hoonetest kaugemale ja jälgi, et neist ei pudeneks seemneid maha.

* Vaata oma korter või maja üle ja pane kinni ka kõige väiksemad augud ja praod, kust närilised võivad sisse tungida. Väike hiireke poeb sisse isegi 6 mm  läbimõõduga avausest.

* Kontrolli kindlasti kohti, kust vee-, kanalisatsiooni- ja ventilatsioonitorud elamisse sisenevad. Kuna rott suudab läbi närida ka pehmemast ehitusmaterjalist, kasuta avauste sulgemiseks betooni või tugevat metallvõrku.

* Rotid võivad tungida majja ka räästa alt, ronides sinna mööda puid-põõsaid või elektriliine. Jälgi, et oksad ei ulatuks akende ja rõduni.

* Kata tihedalt toidujäätmeid sisaldavad prügianumad ja kompostorid. Kõige kindlam on metallist prügikonteiner, sest plasti suudab rott läbi närida.