Suvel kubiseb kõikjal erinevatest putukatest ja kahjuritest. Mõned putukad aga häirivad rohkem, eriti kui nad lendavad kodus. Tõeliselt tüütud tegelased on äädikakärbsed, kes ilmuvad suve keskel soojade ilmadega. Need pisikesed, kiired tüütused tekivad äkitselt ning lühikese ajaga võivad vallutada terve köögi. Mida teha, et jääda võitjaks võitluses äädikakärbestega?

Peamine viis, kuidas ennetada äädikakärbeste massilist levikut, on hoida puu- ja köögivilju putukatele ligipääsmatus kohas. Äädikakärbsed kipuvad ilmuma seal, kus on käärivaid puuvilju ja muid meelepäraseid maiuspalasid, nagu vein, õlu ja toidujäätmed. Eks meil on kõikidel juhtunud, et puuviljad ja prügikast on huvitaval kombel muutunud järsku äädikakärbeste pärusmaaks.

Putukate kiire levik on tingitud nende arengutsüklist. Piisab vaid paarist päevast, et tekiks suur kärbeste koloonia. Munast areneb täiskasvanud putukas seitsme päevaga ning tavaliselt on kahjurite eluiga umbes kaks nädalat. Soojas ja niiskes keskkonnas toimub kärbeste areng kiiremini. Mõeldes sellele, et üks emane putukas võib muneda kuni 500 muna, ei ole kärbeste kiire levik üllatav.

Emased kärbsed otsivad munemiseks käärivaid puu- ja köögivilju. Vastsed toituvad riknevatel puu- ja juurviljadel elavatest bakteritest ja pärmseentest.

Vahel juhtub, et kärbsed ilmuvad olenemata sellest, et laual ei ole lahtiseid aed- ja puuvilju. Üks põhjus selleks võib olla näiteks veetoru, puhastamata veetorud on suurepärane keskkond äädikakärbeste paljunemiseks. Kärbeste leviku ennetamiseks tasub suvel regulaarselt kontrollida ja puhastada veetorusid.

Mõnikord on näha väikeseid lendavaid putukaid ka lillepottidel. Putukad ilmuvad siis, kui muld on pidevalt liigniiske. Lillepoti niiske ja soe pinnas on soodne keskkond paljunemiseks. Selle vastu aitab, kui lasta mullal läbi kuivada. Lisaks aitab ka pealmise mullakihi asendamine uue mullaga. Iseenesest ei tee äädikakärbsed taimedele erilist kahju, aga kui kahjurite arvukus on juba tublisti kasvanud, võivad nad juuri kahjustada.

Kui aga on juhtunud, et äädikakärbsed on mingil moel leidnud tee kööki, siis tasub alustada tõrjega. Need pisikesed putukad on kohutavalt tüütud, lendavad igale poole ja siblivad puuviljadel haigustekitajaid levitades. Kodustes tingimustes on väga mugav kasutada äädikakärbse püüniseid, mis võivad olla õuna-, pirni– ja ringikujulised. Püünise kasutamisel on vaja teha lahus, mis koosneb täitevedelikust ja veest, ning asetada püünis kärbeste levimiskohta. Muidugi võib tõrjeks veel kasutada kärbsepabereid, kuhu putukad jäävad kinni.

Äädikakärbsed on kohutavalt tüütud tegelased, kes võivad lühikese aja jooksul vallutada kogu elamise. Äädikakärbse püünisega on kõige mugavam hoida putukate arvukust kontrolli all, et köök ei muutuks kärbeste pärusmaaks.

 

Artikla:

Vaikne võitlus äädikakärbestega

21. August 2018