14.05.2018

Kui on piisavalt vara alustatud tomatite ettekasvatust aknalaual, nende eest hästi hooltisetud, siis on neil seal juba väga kitsas.

Kütteta kasvuhoonesse saab taimed istutada mai teisel poolel, tõenäoliselt on suuremad öökülmad siis läbi. Ilmataat teeb tihti trikke teinud ja mine tea, võib-olla saadab veel mõne külmema öö. Sellepärast oleks hea katteloori läheduses hoida, et külma korral saaks selle ruttu taimedele laotada. Külmakaitse on kindlam, kui laotad loori kahe-kolmekordselt, kuna kihtide vahele jääv õhk on eriti tõhus isolaator.

Taimi tasub harjutada külmaga

Kui päevad on juba soojad, aga ööd taimede välja istutamiseks veel liiga külmad, võiks hakata istikuid karastama. Esialgu võib nad välja viia vaid mõneks tunniks, tasapisi saab õueaega pikendama hakata.

Taimede sisse-välja tõstmine võib-olla tülikas, kuid tasub ära – siis pole kasvuhoonesse istutatud taimedele kerged öökülmad enam ohtlikud, kui need peaksid mai lõpus-juuni algul ootamatult tulema.

Karastamiseks võid potid tõsta ka kasvuhoonesse, aga sel juhul tuleks nad öösel kattelooriga katta.

Sobivaim aeg

Hea aeg istutamiseks on siis, kui mullas on soojust vähemalt 15°C. Taimed kohanevad uues kasvukohas paremini, kui istutamise ajal on pilvine. Tugev otsene päike võib tubastes oludes sirgunud taimi ehmatada ning ehmatusest ülesaamine kulutab asjatult energiat.

Ka õhtul pole hea istutada, sest kastmine tõstab õhuniiskust, mis öises jaheduses jääbki püsima. Niisket õhku aga tomat ei armasta.

Kõrgekasvulisi (indeterminantsed) sorte on õige aeg istutada siis, kui istikul on esimesed õied juba avanenud.

Madalad (determinantsed) sordid püüa alalisele kasvukohale panna aga enne õite avanemist. Sel juhul juurduvad taimed kiiresti ja maapealne osa alustab hoogsamalt kasvu. Kui madal sort hakkas aga juba potis õitsema, pühendub taim viljade kasvatamisele ja juurestiku areng jääb tahaplaanile. Nõrk juurekava ei suuda kasvavale taimele anda piisavalt toitaineid ning taim jääb kiduraks.

Kui tihedalt?

Tomatile meeldib palju valgust, seega neid ei tohiks istutada liiga tihedalt. Muidu hakkavad taimed üksteist varjama, viljad valmivad hiljem ning ka saaki saab vähem.

Paras taimevahe on 40 cm. Kui istutada taimed kahte ritta, jäta ridade vahele 50 cm. Kahe rea korral istuta siksakiliselt ehk nii, et ühe rea taim jääb teise rea taimede vahekohta. Nii saavad kõik taimed piisavalt valgust ja ruumi ning neid on hea hooldada.

Püüa istutusaugud eelmisel päeval valmis teha, et muld jõuaks soojeneda. Kaeva labidaga korralik auk, sest tomatitaim tuleb istutada veidi sügavamale kui ta potis kasvas, lisaks peab auku mahtuma ka värsket kompostmulda ja/või kõdusõnnikut, mulla hulka võib segada ka spetsiaalset tomativäetist, mille mõju on pikaajaline. Võimalust on kasutada ka kastmisväetist.

Istutamise nipid

» Kõigepealt kasta istikupotid korralikult läbi, sest kui muld on märg, ei pudene see juurte ümbert ära. Lisaks läheb ka taimel keskkonnavahetus valutumalt, kui ta on end vett täis imenud.

» Kühvelda istutusaugu põhjale kompostmulda, mille sisse oleks hea segada ka kõdusõnnikut. Parim valik on hobusõnnikukompost, sest selle toitainete tasakaal on tomati jaoks eriti sobiv.
Otse tallist saadud sõnniku puhul tuleb teada, et saepuru-allapanuga sõnnik tomatile ei sobi.

» Toitvad on ka kanakaka graanulid.

» Kui istutusauk on valmis, tuleks sinna vett valada.

» Taime potist kättesaamiseks ei tohi hakata taime varrest tõmbama, vars võib murduda. Parem on kasutada gravitatsioonijõudu – pane parem käsi poti peale, nii et vars jääb sõrmede vahele. Teise käega abistades keera taim tagurpidi ja võta kasvupott juurepalli ümbert ära.

» Säti istik auku umbes 5 cm sügavamale kui see potis kasvas. Mulla sisse jäävale varreosale tekivad õige pea külgjuured ning taim saab endale suurema juurestiku, mis teda paremini joodab ja toidab.

» Nüüd täida kogu istutusauk mullaga ja vajuta see tihedamaks.

» Kui kõik taimed on istutatud, kasta nad veel kord läbi. Asjatundjate sõnul areneb juurestik paremini ja pole ohtu juurepõletiku tekkeks, kui sa esimesel istutusjärgsel nädalal taimi rohkem ei kasta.

Pikaks veninud taimi saab istutada poolviltu

Aknalaual taimi ette kasvatades juhtub kergesti, et liigse soojuse ja vähese valguse tõttu venivad istikud välja. Ei tasu muretseda, kuna seda annab parandada, kui istutad istikud poolviltu.

Selleks tuleks moodustada mulda kaldus kraavike ja panna taim sellele “pikutamaˮ, juurepall jääb madalamale. Mulda jääval varreosal tuleks lehed ära näpistada. Latv oleks vaja sättida kindlasti põhja poole, sest taim hakkab end upitama lõuna suunas päikese poole ja tänu sellele tõusebki püsti.

Kata juurepall ja kraavikeses olev varreosa mullaga. Mulla sisse jäänud varrele tekib üsna pea rohkelt lisajuuri. Mullast välja ulatuva ladva alla pane puuhalg, et lehed otse vastu maad ei jääks. Istutatud taimi kasta korralikult.

Juba mõne tunni pärast on näha, kuidas mullale lamama pandud tomatitaimed on hakanud end üles ajama. Järgmisel päeval on kõik kenasti püsti tõusnud.

Artikla:

Kuidas istutada tomateid?

1. Jaanuar 2017