Sügis on nüüd nii kaugele jõudnud, et võib tegeleda puude ja põõsaste istutamise või ümberistutamisega. Tark aednik teeb sügisel võimalikult palju töid ära, et kevadel oleks rohkem vaba aega – kevadel on aias alati kiire.  Sügisel on puukoolides ja aianduspoodides tihtilugu ka soodusmüügid, seega vajaliku istiku võib kätte saada soodsamalt.

Istikuid valides vaata üle võra ja tüve seisukord. Vigastatud tüvega puuke võiks siiski ostmata jääda. Põõsaistiku puhul pole see nii oluline, vigastatud kohti saab välja lõigata. Tüvele poogitud sortidega on sama lugu, kontrolli tüve olukorda ja osta ainult terveid taimi. Juhul kui taimel on veel lehed, siis need on head näitajad taime tervise kohta. Lisaks on hea on näha, milline taim sügisel välja näeb – saab ette kujutada, kui värviliseks Sinu aed muutub konkreetse taime soetamisega.

Kui oled ostnud soovitud istiku, aseta see koos potiga mõneks ajaks vette, et juured saaksid parasjagu niiskeks. Seejärel löö istik potist või kilekotist välja ja kontrolli juurestiku olukorda. Suurematel puudel võivad juured olla ümbritsetud võrguga – see tavaliselt  venib juurestiku kasvamisega kaasa. Võrk hoiab mullapalli hästi ümber juurte ja kaitseb vigastuste eest. Võrgu eemaldamine ei ole ilmtingimata vajalik, juurestik kasvab sealt aegamööda läbi ja võrk ise mädaneb ära. Kui aga soovid siiski selle eemaldada, lõika võrk mitmest kohast katki ja haruta ettevaatlikult juurte ümbert lahti. Raputa juured veidi enne mulda panekut laiali. Potist taime välja lüües vaata, kas juured on tihedalt potis või parasjagu pehmelt. Kui juured on mitmekordselt keerdus, tuleks need ettevaatlikult lahti harutada, veidi kärpida ja enne istutamist laiali tõmmata. Kui märkad vigastatud või murdunud juuri, siis lõika need kohad tagasi. Kasuta teravaid tööristu.

Kui istikud on ette valmistatud, tuleks need kohe maha istutada. Selleks on vaja juba eelnevalt istutusaugud ette valmistada. Olenevalt juurepalli suurusest kaevame augu nii suure, et juurepall vabalt sisse mahub ja veidi ruumi ülegi jääb. Augu sügavust arvestatakse selliselt, et viljapuuistikud peavad jääma parasjagu nii sügavale, et pookekoht jääks maapinnaga tasa, marja- ja muud põõsad veidi sügavamale, kergelt mulla alla. Seda paremini nad kevadel uusi võrseid annavad. Roosidel  jäetakse pookekoht kümmekond sentimeetrit mulla alla, et talvine külm liiga ei teeks. See on rooside kõige õrnem koht. Sellepärast on hea igal sügisel vahetult enne külmi roosipõõsa ümber veidi  mulda raputada.

Seega tuleks istutusaugud teha sügavamad selle arvestusega, et esmalt täidame need kõige parema mullaga, mis meil saada on, olgu see siis kompostmuld, kõdusõnnik või poest ostetud must muld. Sinna on hea lisada kompleksväetist, aga nii, et juured sellega vahetult kokku ei puutu. Küll nad jõuavad aeglaselt juurdumise käigus vajalike toitaineteni. See on üks olulisemaid kohti, eriti pikaealiste viljapuude korral, et istutusauk tuleb täita võimalikult viljaka mullaga. Hilisemad väetamised ei suuda seda täielikult kompenseerida. Sügisel on sobilik kasutada sügisväetist.

Muld istutusaugus kuhjatakse väikeseks kuhilaks, mille peale asetatakse istik juured enam-vähem laiali laotatult. Kui mullapall juurte ümber on väga kompaktne, pole vaja juuri sealt välja kiskuma hakata, küll nad sealt ise tasapisi välja kasvavad. Edasi täidame augu sama hea mullaga ja surume jalgadega vajutades ettevaatlikult tihedaks. Siinkohal on väikeseid abilised teretulnud. Täidame ja surume mitu korda. Kõige peale võib kehvemat mulda panna, seda, mis august välja kaevatud sai. Hea oleks istutusmulla ümber teha väike mullavall, see aitab kastmis– ja vihmavett kinni hoida. Pärast istutamist tuleb taime kasta. Nüüd sügisel pole vaja väga palju leotada, sest vihmad on niigi tulemas, aga tubli kastekannutäis kulub suuremale puule siiski ära.

Istutatud puuke tuleb ka toestada. Parim viis on kahele poole tüve asetada toed ja siduda tüvi kas kinnitusrihma või pehme jämeda nööriga nende vahele. Olenevalt sellest, kus see puu kasvama hakkab, kaitseme ka tüve. Metsloomade kahjustuste vältimiseks on soovitav asetada tüve ümber kohe ka tüvekaitsed. Ühtlasi kaitsevad need puutüve ka kevadise päikesepõletuse eest. Tüve valgendamisest on Aednik24.ee kirjutanud varem.

Sügisese istutamise ajal ei ole okste kärpimine oluline, küll aga tuleb taim kevadel selle pilguga üle vaadata. Kõige kindlam viis on juba puukoolis või aiapoes istikut ostes lasta spetsialistil selle koha pealt nõu anda või paluda võimaluse korral ka istikut kärpida, kui see vajalikuks osutub.

Artikla:

Sügisel istuta puid ja põõsaid

15. September 2021