Ablaste tigude vastu aitab aiapidaja virkus, kavalad püüdmisnõksud ja müügil olevad vahendid.

Igal suvel on aiaomanikud hädas tigude ja nälkjatega, kes on ühed suurimad tülitekitajad igas aias. Õnnetuseks on Eestis levimas ka hirmutavalt suur ja eriti ablas lusitaani teetigu. Tigusid on suvel aias märksa vähem siis, kui hakkad neid kevadel hävitama kohe, kui nad välja ilmuvad. Oluline on jaole saada enne, kui teod hakkavad paljunema. Hiljem on nad juba kõikjale oma munad sokutanud ja sirguva tigude armeega võitlemiseks tuleb hulga rohkem vaeva näha. Teod on öise eluviisiga, sest öösel on niiskem ja limustel seetõttu hea liikuda. Ka varahommikul on tigusid veel palju liikvel. Siis tasubki hommikuti aiale tiir peale teha ja korjata kõik seal toimetavad teod kokku.  

Kui aias on tigusid väga palju, võib appi võtta ka teograanulid. Teod ja nälkjad eelistavad graanuleid taimedele. Graanuleid on erineva koostisega. Raudfosfaati sisaldavad tõrjegraanulid ja meelitava ainega teopüünised. Näiteks pärast Ferramoli  söömist lõpetavad nälkjad ja teod söömise, kuna toode tekitab täiskõhutunde. Tootel on patenteeritud koostis ning uudne toimimisviis, mis muuhulgas tähendab, et tõrjevahendit ei kahjusta vihm ega niisked ilmastikuolud, mil nälkjad on eriti aktiivsed. Niisked graanulid meelitavad nälkjaid eriti aktiivselt, kui vihma pole, siis võib Ferramoli graanuleid ise niisutada. Lisahüveks on see, et raudfosfaat pole koduloomadele kahjulik.

Metaldehüüdi baasil graanulite toimel teod ja nälkjad kaotavad kehavedelikku, kuivavad ja surevad.  Kuigi graanulitega tõrje on tõhus, tuleb arvestada, et metaldehüüd on koertele ohtlik. Siiski on graanuleid mugav kasutada, kuna see pole nii aeganõudev, kui näiteks tigude ükshaaval korjamine ja siis hävitamine. Tigude graanulid võib laotada kas mullale või otse taimele. Parimaid tulemusi saavutatakse, kui toodet kasutatakse vaikse ja niiske ilmaga, kui tigude ja nälkjate elutegevus on kõige aktiivsem.

Pane üles püünised

Müügil olevaid teopüüniseid kasutatakse nii, et esimesena tuleks kaevata maasse auk.  Püünise alumine osa asetatakse auku. Püünise ümber tuleb puistata mulda nii, et ülemine serv on mullapinnaga samal kõrgusel. Püünistesse tuleb panna ka sööta, mis on vastava püünisega kaasas või tuleb lisada sinna. Näiteks teopüünis Natural Control sisaldab juba sööta, mis tuleb segada veega, püünisesse sisenedes kukuvad teod vette ja hukkuvad. Kui sööt saab otsa, siis on võimalik osta lisasööta. Aroxi tigude ja nälkjate püünisega ei ole kohe sööta kaasas, aga söödana võib kasutada õlu, mett, veega segatud piima, veega segatud pärmi, veega segatud mett ja pärmi, praadimisõli veega ja isegi veega segatud rummikoogi aroomi ning viilutatud kartulit, porgandit ja salatilehti. Püünised sobivad hästi ka aeda, kus on koduloomad, sest need ei sisalda tervisele kahjulikke aineid.

Kuidas hävitada?

Tigusid on lihtne korjata, aga mida ämbritäie tigudega edasi teha? Kõige lihtsam on neile keev vesi peale valada. Tundub julm, kuid teod surevad kiirelt ega piinle. Hukatud teod vii komposti. Teine võimalus on kaevata maa sisse auk ja matta mass maha, ühtlasi on see ka orgaaniline väetis. Hukatud tigudega anumat ei tasu jätta seisma, sest see hakkab koledalt lõhnama. Tigude surmamiseks on kasutatud ka lupja ja superfosfaati, aga siis on surm aeglasem ja piinarikkam. Ka jäme sool kuivatab teod surnuks, kuid soolatud massi ei saa panna ei komposti ega maha matta. Tigusid jala all lömastada ei tasu, sest munad võivad terveks jääda.  

Takistusribad

Kuna tigudele ei meeldi roomata üle terava materjali, tee ümber taime või peenra takistusriba. Kasutada saab näiteks saepuru, purustatud munakoori, graniitkillustikku, kohvipuru, jämedat liiva või hakitud männiokkaid. Tigusid ärritab vask, mis paneb nad lima eritama, tigu kuivab ja hukkub. Ümber poti või peenra saab sättida u 20 cm laiuse vaskplekiriba. Takistusribana võib proovida ka taimi, mida teod ei armasta: küüslauku, sibulat, porrut, nõmm-liivateed, koirohtu, raudrohtu, münte, punet, kurerehasid.

Mugav võimalus tigude ja nälkjate takistamiseks on ka Ambienta teobarjäär, mille graanulitega saab tekitada kaitsebarjääri, kuna graanulid imavad maapinnalt niiskust ja loovad nii tigudele ja nälkjatele ebameeldiva kuiva ala. Tõrjevahend toimib dehüdreerivalt ka tigudele ja nälkjatele enestele, kui nad püüavad barjääri ületada, sundides neid töödeldud alalt lahkuma. Ambienta teobarjääri võib kasutada ka mahepõllumajanduses.

Ära jäta niidet murule

Mööda murule jäetud niisket rohuhaket on limustel hea liikuda ja jõuda lemmiktaimede juurde. Muruniite latakate all on tigudel mõnusalt niiske ja turvaline peituda. Värske rohupudru kõlbab ka kõhutäiteks. Varahommikuse niiskusega on teod liikvel ja kui siis muru niita, saavad paljud neist otsa. Aedlinnas pole siiski viisakas nii vara müra tekitada. Üks nipp on kasta muru enne niitmist, et meelitada niiskusega teod välja.

Artikla:

Naudi suve tigudeta!

12. Mai 2021

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data01/virt70743/domeenid/www.aednik24.ee/htdocs/wp-content/themes/horticom_business/functions.php on line 5046