Mida teha lillesibulatega talvel?

Mitmel põhjusel võib juhtuda, et sügisel ostetud sibullilled jäävad peenrale istutamata. Kas lumi tuli ootamatult maha või lihtsalt ununes, kahju oleks sibulad ära visata. Sibulaid ei tasu jätta nurka vedelema, vaid neid tuleks kindlasti esimesel võimalusel mulda pista. Kõikide sibullillede puhul kehtib kuldne reegel – mida kiiremini saab sibul mulda, seda paremini lill tulevikus õitseb. Õigel hoidmisel säilitab lillesibul isegi ühe aasta jooksul eluvõime.

Lillesibulad vajavad pimedat ja jahedamat perioodi puhkamiseks. Jahedal temperatuuril arenevad õiealgmed, millest arenevad hiljem õied. Kui puhkeperiood jääb vahele, siis ei ole lootustki kevadisele õiemerele. Seepärast on ülitähtis tagada lillesibulale jahe keskkond.

Kodustes tingimustes on hea hoida sibulaid kas keldris või isegi külmkapis alumisel riiulil temperatuuril +3…7 oC. Külmkapis saab hoida sibulaid isegi nädalaid, aga kindlasti ei tohi hoida sibulaid etüleenirikaste (nt tomat ja õun) puu- ja köögiviljadega! Toatemperatuuril kuivavad sibulad kiiresti ning kevadeks on nad täielikult krimpsus ja kuivad. Ainult jahedas hoitud sibul on elujõuline.

Kui valik langes keldri kasuks, siis sibulad tuleb istutada õhulise mullaga potti või panna vermikuliiti. Peamine on see, et sibulad oleksid kuivas, pimedas ja jahedas ruumis. Sibulaid tuleb istutada ainult õigele sügavusele ega pea muretsema istutustiheduse pärast. Vermikuliidis hoidmise korral peavad sibulad olema täielikult vermikuliidi sees. Istutussügavuse rusikareegel on nii, et sibul tuleb istutada sibula kolmekordsele sügavusele. Ühte potti võib istutada tihedalt palju sibulaid, sest õigetel hoiutingimustel ei hakka nad kasvama, vaid ainult juurduvad ja ootavad kevadet, kui saab maapealseid rohelisi osi kasvatada. Kindlasti ei tohi unustada kasta, muidu lillesibulad kuivavad läbi ja hukkuvad.

Tulpide hoidmine

Tulbisibulad tuleb istutada esimese sammuna niiskesse mulda ja tõsta juurduma pimedasse jahedamasse kohta, näiteks garaaži või keldrisse, kus temperatuur on vahemikus +5…10°C. Ilusate õite saamiseks tuleb hoida mulda pidevalt niiskena. Kui muld kuivab läbi, siis võivad kaunite õite asemel ilmuda väärarenenud õied, mis ei ole värvilised ega avane või teevad seda osaliselt. Toatemperatuuril hoitud eelnevalt juurdumata sibulast arenev taim jääb üpris kiduraks.

Kevade paiku võib need potitaimed istutada aeda. Selleks peab olema pinnas ette valmistatud. Kõige sobilikum aeg peenrale istutamiseks on kohe pärast öökülmade ohu möödumist. Kui istutatakse õitsvat taime, oleks mõistlik lõigata õis ära ning seejärel taim mulda pista. Vastasel juhul kulutab taim kogu energia õitsemiseks, aga mitte juurdumiseks.

Teine võimalus tulbisibulate ületalve hoidmiseks on hoida neid külmkapis alumisel riiulil köögiviljakastis. Sibulad tuleb mässida hingava materjali (nt marli või paberkoti) sisse niiskuse hoidmiseks ja hallitamise vältimiseks. Paberkott peab olema ilmtingimata avatud, et õhk saaks liikuda! Külmkapis saab hoida lillesibulaid umbes 10-12 nädalat temperatuuril +3…7oC, kuid raudselt etüleenirikastest aedviljadest eraldi. Kui sibulad on kevadeks veel eluvõimelised, võib neist tärgata igati arvestatav taim, kuid esimesel aastal on õieilu tõenäoliselt hilisem ja tagasihoidlikum.

Sibulate külmkapis hoidmise korral tasub vahetevahel nende seisu kontrollida. Kui on näha, et sibulad hakkavad krimpsu tõmbuma, tasub neid pritsiga niisutada. Külmikus on sibulate elutegevus aeglustunud, kuid nad ikka hingavad ja kulutavad suhkruid energia saamiseks. Hingamisel kulutavad sibulad vett ning niisutamisega saab taastada sibula veesisaldust. Külmikus hoidmist taluvad kõige paremini lihtõielised tulbid.

Nartsisside hoidmine

Nartsisse tasub hoida jahedas ja pimedas keldris või garaažis, kus temperatuur ei lange alla 0 oC ja püsib vahemikus kuni +10oC. Sibulaid on kõige parem hoida avatud paberkotis. Peamine on see, et materjal laseks sibulatel hingata ega hoiaks niiskust kinni, muidu võivad sibulad hakata mädanema. Nartsissisibulaid saab hoida ka külmkapis talvest kevadeni, kuid neid tuleb vahetevahel niisutada. Pärast külmaperioodi läbimist tuleb hoida hoida 4 nädalat toatemperatuuril ja niisutada. Pärast soojenemist on nad valmis istutamiseks, kuid peenrasse tohib istutada alles pärast öökülmade möödumist.

Laukude, hüatsintide ja krookuste hoidmine

Krookused vajavad külmaperioodi rikkalikuks õitsemiseks. Krookusesibulad tuleb hoida 12…16 nädalat temperatuuril +4oC ning sibulad ei tohi läbi külmuda.

Laugusibulad tuleb samuti hoida jahedas, et takistada tärkamist. Kõige parem viis ületalve hoidmiseks on istutada sibulad mulda ja hoida pimedas, kuivas, jahedas kohas 10…12 nädalat. Sibulad tohib hoida ka külmkapis sama kaua, ent temperatuuril +4oC.

Hüatsindid vajavad ka jahedat puhkeperioodi. Hüatsinte tuleb hoida 12…14 nädalat temperatuuril +4oC.

Igal juhul ei tohi unustada sibulaid niisutada. Kõiki sibulaid võib hoida külmkapis, kuid teistest aedviljadest eraldi ja avatud paberkotis.

Artikla:

Mida teha lillesibulatega talvel?

1. Jaanuar 2017