Maasikapeenra rajamise ABC

1.05.2018

Maikuus istutatud maasikatelt saad mõne marja noppida juba samal suvel, järgmisel aastal saad jube õige saagi.

Uued maasikataimed on mõistlik istutada iga nelja-viie aasta tagant. Miks? Aga sellepärast, et maasikataim annab kõige rohkem vilju teisel ja kolmandal kasvuaastal. Pärast hakkab saagikus vähenema ja ka viljad muutuvad väiksemaks.

Enne uute taimede istutamist pea meeles, et maasikaid ei või kogu aeg ühel ja samal kohal kasvatada. Raja uus peenar teise kohta, kuna ka maasikamaa vajab viljavaheldust!

 

Milline on sobivaim kasvukoht?

Peenar on mõistlik rajada sinna, kuhu paistab päike suurema osa päevast. Soojas ja valgusküllases kohas on saak suurem, marjad ilusamad, maitsvamad ja biokeemiliselt parema koostisega kui varjulises kohas kasvanud maasikatel.

Päikselisel kohal hakkavad taimed kevadel varem kasvama ning marjade korjamisaeg saabub kiiremini.

Tuuline koht pole hea, sest talvel võib tuul taimedelt lume ära puhuda, maasikataim on aga külmaõrn ja võib saada kahjustada.

 

Valmista maa ette

Peenra rajamine algab mulla kaevamisest. Kaeva muld hargiga läbi ja korja välja kõik püsiumbrohu – orashein, naat, võilill, põldohakas, kõrvenõges jne  – juured ja risoomid. Hiljem on seda maasikataimede vahelt väga tülikas teha.

Kobestatud mullale lisa taimekomposti või kõdusõnnikut ja silu pind tasaseks. Muidugi võib lisada ka muud orgaanilist väetist, nagu Seklose biohuumust.

Maasikaid võib vabalt kasvatada tasasel maal. Kõrgem peenar tee vaid siis, kui maa on liigniiske.

 

Kui tihedalt istutada?

Maasikaid on väga hea korjata siis, kui taimed kasvavad ühes reas. Taimede vahele tuleks jätta 30–40 cm, sest puhmikud kasvavad suureks ja vajavad ruumi. Ridade vahele jäta 70 cm. Tihedama istutuse korral ei liigu õhk puhmikute vahel ja taimedel võivad levida haigused.

Võid teha ka kaherealise peenra (sobiv laius 80 cm). Sinna istuta taimed male mustris: nii, et ühe rea taimed jäävad teise rea taimede vahekohta. Siis on igal puhmikul piisavalt ruumi.

Kui katad peenra musta maasikakile või peenravaibaga, tee muld enne katte paigaldamist korralikult märjaks.

 

Kuidas õigesti istutada?

Istutusaugu põhja võid panna veidi maasika- või marjaväetise graanuleid, sega need mulla sisse. Väetamiseks võib kasutada näiteks Compo marjaväetist või Horticomi marjaväetist.

Võta taim kassetipesast välja, pista juurepall istutusauku, hoia õigel kõrgusel ja aja muld ümber, nii et taim jääb samale kõrgusele nagu kassetis kasvades. Vajuta muld tihedamaks, siis ei kerki taim pärast kastmist üles.

Õige istutussügavus on väga oluline: lehekodariku keskel olev südamikupung (sealt saavad alguse uued lehed) peab jääma kindlasti mullast välja, muidu jääb taim kiratsema.

Kasta kohe pärast istutamist, sest vesi viib mulla tihedalt juurte ümber.