25.01.2022

Esimeste külvide aeg on peagi käes. Vaata üle oma külvivarustus – kas kõik vajalik on ikka olemas, et taimede ettekasvatamine kulgeks mõnusalt ja mugavalt?

Muidugi võib külvikastina kasutada kõikvõimalikke plastkarbikesi ning istikuid kasvatada jogurtitopsides, aga ühel hetkel tüütab see ära ning tahaks mugavamalt ja ilusamalt toimetada. Hobiaednikele mõeldud moodsad külvitarvikud teevad tubase istikukasvatuse väga lihtsaks ja ilusaks. Koju ostetud külvikaste saab taaskasutada ka järgmistel aastatel.

Mida endale algavaks külvihooajaks varuda?

 

Turbatabletid

Tüütu pikeerimine jääb ära, kui külvad seemned ühe-kahekaupa turbatableti sisse. Lisaks turbatablettidele on müügile tulnud ka kookoskiutabletid. Saada on nii suuremaid kui väiksemaid “nööbikesiˮ. Kui tihedaks pressitud kuiv tablett end vett täis imeb, saab sellest suure niidirulli kõrgune tünnike. Nüüd tuleb teha pikeerpulga või pliiatsiga sobiva sügavusega auk ja suruda seeme sisse. Vastavalt seemne suurusele vali väiksem või suurem tablett. Paisunud tabletid saab paigutada kõrvuti külvikasti.

Turbatabletis sirgunud taimelapsi on ülimalt mugav suuremasse potti ümber istutada: nad tuleb sinna oma “kasvukonteineriga“ lihtsalt ümber tõsta. Tablette võib põhimõtteliselt kasutada kõigi köögiviljade, maitsetaimede ja suvelillede külvamiseks, eelkõige sobivad nad aga suurematele seemnetele nagu on kurgil, kõrvitsal-kabatšokil, melonil ja arbuusil.

Väga head on tabletid tšillide ja maguspaprika jaoks, kellele ei meeldi pikeerimisega kaasnev juurte häirimine ning noortaimed võivad jääda põdema. Loomulikult võib ka tomatid külvata tablettidesse, sest värske tomatiseeme tärkab pea sajaprotsendiliselt. Vaata alati pakendilt, kui kaua on seeme külvikõlbulik. Vanemal seemnel on idanemisvõime vähenenud ning kõik ei tärka. Sel juhul on mõistlikum külvata otse karbikesse või külvikasti, et mitte raisata tablette seemnetele, mis ei tärka.

 

Turbatablettidega toakasvuhoone

Külvitablette saab osta pakendis, tükikaupa ja ka läbipaistva kaanega plastkarbis, mis ongi mõeldud toakasvuhooneks. Viimane on väga mugav komplekt: vala vaid veidi vett põhja, lase tablettidel tüsedaks paisuda ning külva. Ei mingit mullaga mässamist. Sellised on näiteks toakasvuhoone Jiffy 12 turbatabletiga ja toakasvuhoone Victoria 6 turbatabletiga.

 

Turbapotid ja turbakassetid

Turbapotid teevad samuti taimede ettekasvatamise hõlpsamaks. Turbapotis või turbakassetis kasvanud istiku saab koos potiga torgata otse lõplikule kasvukohale kasvuhoones või avamaal. Taime juured on turvaliselt potis ega saa istutamise ajal viga. Turbapotid- ja kassetid täidetakse sobiliku mullaga, näiteks Compo külvi- ja maitsetaimede mullaga või ilma võrguta turbatablettidega, millest paisub veega kokkupuutel turbapotitäis substraati.

Turbapotis kasvanud taimi ümber istutades hakkab niiskes mullas turbast pressitud ümbris kohe lagunema ning on varsti juurepalli ümbert kadunud. Enne mulda panemist tasub turbapotti siiski veidi katki rebida, et juured saaksid kiiremini ümbritsevasse mulda tungida.

 

Plastikust külvikassetid

Otstarbekas on kasutada ka külvikassette. Külvikasseti pisikeses kambris sirgudes kujuneb taimel kompaktne juurepall. Tänu sellele saab taimehakatise kassetist hõlpsalt kätte. Suuremasse anumasse ümber istutades ei saa juured vigastusi ja istik ei jää põdema.

 

Kookosmuld

Külvi- ja pikeerimismulla kotid on üsna rasked, nende asemel võib osta aga hoopis väikese ja kerge kookosmulla briketi. Kui kodus sellele vett valada, hakkab kookoskiud silmnähtavalt paisuma. Telliskivi suurusest briketist saab suure ämbritäie mõnusat mulda istikute kasvatamiseks.

Kookosmuld on saadud peenestatud kookospähklikoortest. Võrreldes turbamullaga imab ja säilitab ta vett paremini ning kasta tuleb harvem. Õhulises kookosmullas areneb ilus juurestik ja taimed kasvavad paremini.

 

Istutuskott

Mugav võimalus on kasutada Jiffy istutuskotti, milles on kuiv kokkupressitud kookoskiud. Kott kaalub vaid 1,5 kg ning selle jaksab vabalt ka käe otsas poest koju tuua. Dekoratiivset kott-peenart on väga lihtne kasutada. Lõika kotil märgitud punktiiri järgi välja istutusavad ja vala kookosplokile vett. Kookoskiud hakkab silmanähtavalt paisuma ja täidab kiiresti kogu ümbrise. Vett kulub umbes 8 liitrit. Nagu imeväel on kolmeliitrise mahuga kõvast plokist saanud 20 liitrit mõnusat kohevat substraati. Kui see tundub kuivavõitu, vala vett veel juurde, et kookosmuld saaks põhjalikult niiskeks. Ja nüüd saadki hakata külvama või istutama.

Kookosmulda (pH 5,5 ̶ 6,5) on segatud aeglaselt lahustuvat startväetist. Kui taimed on suuremaks kasvanud, vajavad köögivili ja suvelilled kindlasti lisaväetist. Ära kasta kott-peenart üle! Samuti ära lase kookosmullal mitte kunagi läbi kuivada. Pakendis olev kuiv kokkupressitud kookosbrikett (ees) paisub pärast vee lisamist toredaks ümaraks “peenraksˮ. Kasvukotti saad rajada väikese maitsetaimeaia või mugavalt ette kasvatada ka köögivilja- ja suvelilletaimi.

 

Kühvlid

Kasvuturba ja mullaga mässates on vaja häid kühvleid. Üks võiks olla suurem ja teine väiksem. Suuremaga on hea täita külvikaste ja kogukamaid potte, väiksem kulub ära pisemate pottide ja kassettide jaoks. Eriti hea, kui kühvlil on ka joonlaud sügavuse mõõtmiseks.

 

Toakasvuhooned

Minikasvuhoones on väga mugav tagada külvidele parimad idanemistingimused ja hoolitseda väikeste taimehakatiste eest. Kaane all on soojem ja õhk on niiskem, õhutamise jaoks on lihtne see pealt ära tõsta.

Paljudel uudsetel toakasvuhoonetel on nutikas ja tõhus õhutussüsteem: ülal liuguriga õhutusava, alumisel serval kaks sälku. See paneb õhu liikuma: alt sisse ja ülalt välja, õhk ei muutu liiga niiskeks ega teki kondensatsioonivett.

Minikasvuhooneid on saada ka sarjana, mille kõik osad – mitmes suuruses kasvumajad ja nende osad (alused, kasvunõud ja kaaned) – sobivad omavahel moodulsüsteemina kokku. Näiteks võib kõige suurema kasvumaja sisse panna mitu väiksemat kasvunõud ja katta kõik ühe kaanega. Justkui hobiaedniku lego!

Suure kasvumaja kõrgete servadega alus on nagu vann, mis sobib hästi ka mullatöödeks. Selle sees on hea täita potte ja taimi ümber istutada. Maha ei pudene kübetki turvast ega mulda!

Artikla:

Külvihooaeg alaku!