Kuidas luua kevadist lilleilu aias, kus möllavad mügrid ehk vesirotid? Üheks mügride meelispalaks teiste aiataimede kõrval on lillesibulad.

Kui aeda on tabanud mure mügridega, siis on suur oht,et kevadel ei tärka peenral ükski tulp ega hüatsint. See oleks vägagi kurb, sest tavaliselt aiaomanikud valivad aiaäris suure õhinaga erinevaid lillesibulaid ja istutavad sibulaid hoolega ning jäävad kevadist lilleilu ootama. Ka liiliate suvine värvimöll jääb vaid unistuseks.

Mügrid pesitsevad veekogude kallastel ning söövad seal kasvavaid taimi. Aiamaale meelitavad neid igasugu köögiviljad, näiteks magusad porgandid, peedid, pastinaagid jm. Lisaks tuhnivad nad lillepeenras, kus leiavad maitsvaid juuri ja risoome. Talvel võtavad mügrid ette eelkõige noored viljapuud ning lillesibulad. Õnneks leidub ka selliseid sibullilli, mida need ebameeldivad närilised ei himusta. Neid lähedusse istutades võib aidata see kaasa vesirottide peletamisele.

Mügrile ei maitse

* Harilik püvilill ehk keisrikroon (Fritillaria imperialis). See ligi meetrine ägeda efektiga kevadlill lõhnab mügride meelest nii vastikult, et nad hoiavad parem eemale. Istuta harilikku püvilille tulpide ja muude sibullillede lähedusse, samuti aiamaale ja isegi kasvuhoonesse, et mügrid peenraid segi ei tuhniks.

* Nartsissid (Narcissus).  Neid kauneid lilli on erinevates värvides ja kujuga, Siiski on kogu taim on mürgine, eriti aga sibulad. Mügrid on taibukad – nad “teavadˮ seda ja nartsissisibulaid ei puutu. Nartsissidest  saab kujundada “turvamüüri” ümber teiste sibullillede.

* Kevadmagunad (Sanguinaria canadensis). Õitsevad mais puhasvalgete õitega. Mürgised on nii taime lihakas risoom kui ka maapealne osa.

* Kevadadoonised (Adonis vernalis). Varakevadel toovad meile silmarõõmu kevadadoonise läikivkollased õied. Adoonised kuuluvad tulikaliste sugukonda, ning mügridele ei meeldi üldjuhul tulikalised.

* Lumekupud (Eranthis). Kuna ka lumekupp on tulikaline, võib teda muretult kasvatada ka mügriohu korral. Talvise lumekupu kollased õied avanevad kohe pärast lume sulamist, enne lumikellukesi. Sort ‘Flore Pleno’ on täidisõieline.

* Varrekas lauk (Allium stipitatum). See võimas lauk võib kasvada kuni 180 cm kõrguseks. Õisikukerade läbimõõt on u 10 cm. Lauk õitseb juuni esimesel poolel ning tal on mitmeid põnevaid sorte. Mügrid ei himusta ka teisi lauke.

* Amuuri tulivõhk (Arisaema amurensis).  Kevadel, tavaliselt mai teisel poolel, avanevad vöödilise kandelehe keskel olevad õisikud, sügisel pakub erilist vaatepilti oranžikaspunane marjatõlvik. Kogu taim on mürgine.

* Aarumid (Arum). Hele kõrgleht ja lillakas õietõlvik meenutavad purjet ja püüavad kindlasti aiailu nautlejate pilke.

* Valevlill (Bulbocodium). Selle väikese lille kõrgus on tavaliselt 5–10 cm, aprillis kaunistavad taime 1-3 roosat või roosakaslillat lehterjat õit.

* Sügislill (Colchicum) on krookusega väga sarnane ja see on üks mürgisemaid aiataimi, sellepärast mügrid selle lille sibulate vastu huvi üles ei näita. Sügislilled õitsevad sügisel, aga üks liik – Armeenia sügislill rõõmustab meid oma õitega hoopis kevadel.

* Kolmeemakane merendera (Merendera trigyna). Krookuseid meenutav lilleke puhkeb õide peagi pärast lume sulamist, õied on hele- kuni tumeroosad, harvem valged.

Mügrile ei maitse ka lumi- ja märtsikellukesed, võsaülased ning kanakoolmed.

 

Paar nippi istutamiseks

Kui aiapidajal on tihtipeale mured mügridega, kes käivad aias pahandust tegemas, siis on suurimaks abiks istutuskorvid, millega lillesibulaid maha panna. Maksimaalne kasu on nendest siiski vaid seljuhul, kui korv on kaetud ka pealtpoolt, muidu pääseb ülevalt sibulate kallale. Katmiseks kasuta sellise tihedusega traatvõrku, millest mügri läbi ei mahu (silma pikkus kuni 4,5 cm). Lilled saavad edukalt võrgust läbi kasvada. Sobib nii galvaniseeritud kui ka plastkattega metallvõrk. Samuti võib panna ümber istutuskoha maa sisse tugeva metallvõrgu. Võrkpiire peab ulatuma vähemalt 40 cm sügavuseni.

Sügisel tasub mügride arvukust vähendada ka lõksudega. Kasuta spetsiaalset mügrilõksu. Kuna mügri on mullamutis suurem, siis kindlasti on vaja spetsiaalset lõksu, mutilõks ei sobi. Mügri käikudesse pane Brody sarja siniseid mürksööda kuubikuid.

Artikla:

Kuidas päästa sibullilled mügride käest?

14. September 2018