Efektne viis sibullillede kasvatamiseks on istutada nad sügisel peenra asemel hoopis endale meeldivasse taimepotti või rõdukasti. Nii saad kevadel tuua õitsva lillepoti oma ukse ette, rõdule või terrassile. Allolevas videos näitame, kuidas istutada lillesibulaid nn “lasanje meetodil” – üks sibullille kiht teise peal. Kuna iga kiht õitseb erineval ajal, jätkub õiteilu kevadel päris pikaks ajaks!
Istutamiseks vali võimalikult suur taimepott või rõdukast. Meie kasutasime Elho 60cm rõdukasti, mille sisemine sügavus on 18 cm, laius 25cm ja pikkus 54 cm. Mida sügavam kast, seda rohkem kihte saab istutada ja vastupidi.
Meie valitud rõdukastil ei olnud põhjas auke, kust üleliigne vihmavesi välja saaks voolata – need saab sinna ise kerge vaevaga puurida või uuristada. Aukude kohad on ette näidatud.
Kasti põhja soovitame drenaažiks lisada kergkruusa ja seejärel lisada esimene õhuke kiht mulda. Compo lillemuld on väga hea veeimamisvõimega, mõnusa struktuuriga, väetatud ja sobib selleks istutuseks ideaalselt.
Lillesibulate istutussügavus peab olema umbes kolmekordne sibula kõrgus. Seetõttu tulebki kõige suuremad sibulad kõige alla panna. Nende peale uus mullakiht ning seejärel laotada keskmise suurusega lillesibulad. Nende peale taas kiht mulda ja laotada kõige väiksemad lillesibulad. Peale viimane mullakiht ja tihenda veidike kätega. Meie panime kasti kasvama nartsiss Yellow Cheerfullness (kõige alla), tulp Calypso (keskele) ja krookused Grand Maitre (kõige peale). Vali endale meelepärased lillesibulad välja siit.
Kui pind ühtlaseks patsutatud, kasta muld üleni niiskeks. Meie lisasime kastmisvette ka spetsiaalset sügislillede kastmisväetist, mis aitab sibullilledel talve paremini üle elada ning tagab toitained kevadiseks rikkalikuks õitsemiseks.
Kui istutus on valmis, hoia potti püsivate külmade saabumiseni õues või kasvuhoones ning seejärel vii jahedasse ruumi, näiteks keldrisse või verandale. Kui otsakesed välja ilmuvad, peavad sibullilled saama kasvuks valgust. Kui hoidsid neid seni pimedas keldris, siis too nad nüüd valguse kätte, kuid hea oleks siiski hoida neid jahedas. Võid nad ka tuppa tuua, aga siis hakkavad nad kiirelt kasvama ja võivad liiga vara õitsema hakata. Loomulikult võib soovi korral õiteilu ka toas nautida. Potte ei saa õue viia enne, kui tugevad külmad on möödas. Tavaliselt umbes aprilli alguses.
Meeldivat katsetamis ja jääme kevadet ootama!
Artikla: