2.02.2018

Kevad on veel kaugel, kuid hing ihkab juba valguse ja värskuse järele. Praegusel ajal, mil päevad on lühikesed ja ööd on pikad, sooviks eriti kevadist rohelust. Miks mitte alustada juba praegu kevadtunde loomisega oma aknalaual? Rohelise sibulaga saab kergelt tuua tükikese kevadet pimedatesse talvepäevadesse.

Roheline sibul on tõeline vitamiinipomm. Sibul ja küüslauk kuuluvad samasse perekonda ja nagu iga teine lauguliste perekonna esindaja, sisaldavad need väga palju tervisele vajalikke aineid. Sibul sisaldab A-, C- ja K-vitamiini ning kaaliumit. Eriti väärtuslikuks teeb sibula temas leiduvad maitse- ja lõhnaühendid, mis kaitsevaid meid igasuguste haigustekitajate eest. Sibul on hea taim mitte ainult tervislike ainete poolest, vaid teda on ka kerge kasvatada.

Rohelise sibula kasvatamiseks tuleb võtta suured sibulad. Kõige paremini sobib ajatussibulaks sort ’Stuttgarten Riesen’, sest sibulad on suured ja sibulapealsed tugevad. Kasvukoha valikul tuleb lähtuda sellest, et sibulad saaksid vähemalt kuus-seitse tundi päikesevalgust. Kui aga selline võimalus puudub, võib kasutada taimelampe, mis teevad taimedega imet. Taimelampidel on taimedele sobiv valguskiirte värvispekter, mis tugevdab taimevarsi ja soodustab fotosünteesi. Näiteks Flora taimelambiga saab katta taime valgusvajadust.

Ajatussibul ei ole nõudlik kasvutingimuste suhtes, kuid soovib teatud tingimusi. Sibul kasvab kõige paremini parajalt niiskel mullal, sest liigmärjas mullas võivad hakata sibulad mädanema. Sibula juurdumise parandamiseks võib lõigata sibulakaela umbes 1 cm sügavuselt, siis kasvavad sibulapealsed justkui imeväel. Sibulapealsete kasvamiseks on optimaalne temperatuur umbes +20 oC ja kasta tuleks toasooja veega. Kasvumullaks sobib mis tahes muld, kuid kõige sobivam on ikka spetsiaalne maitsetaimede või tavaline aiamuld. Compo maitsetaimemuld võib olla üheks heaks variandiks. Muld ei tohi olla happeline, sest happelisel mullal arenevad taimed halvasti ja on haiguste ja kahjurite suhtes tundlikumad. Kui tagada sibulale kõik eespool mainitud tingimused, saab noppida esimesi sibulapealseid juba 1-2 nädala pärast.

Sibulapealsete kasvatamine on tore tegevus, mille abil tood kevade oma aknalauale juba talvel.

Artikla:

Kevadtunne aknalaual