13.04.2018

Tomatitaim kasvab tugevaks ja kompaktseks siis, kui valgust on palju ja ruum pole liiga soe. Ära unusta istikuid ka väetada!

Praegu tärkavad paljudel aknalaudadel tomatitaimed. Kui võimalik, hoia potte veidi jahedamas, temperatuur võiks olla vahemikus +17–20 °C, aga kindlasti valges kohas, et istikud liiga ruttu ei kasvaks. Jahedas areneb tihedam lehestik ja vars muutub tugevamaks.

Kui ruumis on valgust vähe, peaks seal olema veelgi jahedam, umbes +15–16 °C, et taimed välja ei veniks.

Paljud eriti tublid kasvatajad viivad taimed päevaajaks kasvuhoonesse kosuma. Seal on istikutel eriti hea olla: valgus paistab otse ülalt ja ka kõigist külgedest.

 

Millega ja kuidas väetada

Sirguvaid tomatitaimi tuleb kindlasti väetada, kuna istikute ettekasvatusaeg on pikk ja külvimullad ei sisalda piisavalt toitaineid. Taime saagikus sõltub aga oluliselt sellest, kuidas tema eest juba enne õitsemist hoolitseda: regulaarsel väetamisel on loota ka rohkelt kvaliteetseid vilju.

Kõige sobivam on spetsiaalne tomativäetis, mis sisaldab õiges vahekorras kõiki tomatile vajaminevad toitained. Võib muidugi kasutada ka köögivilja- ja maitsetaimeväetist. Tomatitele sobib imehästi näiteks Compo tomati- ja köögiviljade vedelväetis.

Pisike istik vajab toitaineid oluliselt vähem kui suur taim. Sageli on juba väetisepudelil kirjas õige kogus istikute väetamiseks. Kui ei ole, siis lisa kastmisvette vaid kolmandik pakendil antud kasutusnormist.

Suuremaks kasvades hakkavad taimedel lehed kokku puutuma, kui potid on tihedalt üksteise kõrval. Taimed hakkavad nüüd valguse pärast võistlema ja võivad välja venida. Tõsta potid laiali, et kõigil oleks valgust ja kasvuruumi.

 

Tugev päike võib liiga teha

Lõõskav päike võib istikutele kurja teha. Mustad potid neelavad hästi soojust ning tugeva päikesega kuumeneb muld üle.  Kuumaks köetud aknalaual on ka aurumine tugev ning muld kuivab kiirelt. See kõik pärsib istiku arengut.

Olukorra lahendab lihtne nipp: mässi ümber pottide valge paber, sest hele pind tõmbab halvemini soojust ligi.

Päikselisel päeval on ohus ka noorte taimede õrnad lehed, sest tugev päikesekiirgus võib neid kergesti kõrvetada. Varju saamiseks kinnita aknaklaasile valge paber või õhem katteloor.

 

Kuidas taimi karastada

Kui päevad on juba soojad, aga ööd taimede väljaistutamiseks veel liiga külmad, tasub hakata istikuid karastama.

Tõsta nad esialgu välja vaid mõneks tunniks, tasapisi pikenda õues oleku aega. Jälgi, et tugev päike otse peale ei paistaks.

Istikute karastamisega näed küll veidi vaeva, kuid see tasub end ära. Tänu karastamisele pole hiljem, kui taimed on juba kasvuhoonesse istutatud, kerged öökülmad neile enam ohtlikud. Seda, et mai lõpus − juuni algul mõni öö veel ootamatult miinuskraadidega on, juhtub meil ikka.

Kütteta kasvuhoonesse on paras aeg istutada tomatitaimed mai teisel poolel, kui suurem öökülmaoht on möödas ja mullas on vähemalt 15º sooja.

Madalad tomatisordid istuta enne õite avanemist, kõrgekasvulistel peavad esimesed õied enne istutamist olema juba avanenud.

Artikla:

Ilusad ja tugevad tomatitaimed – suure saagi eeldus