15.04.2018

Praegu on paras aeg hakata ette kasvatama arbuusi- ja melonitaimi.

Arbuusid ja melonid pole meie aedades enam ammu eksootika, vaid on saanud täiesti tavalisteks köögiviljadeks. Nad on väga soojanõudlikud kultuurid ning suhteliselt pika kasvuajaga, seetõttu tuleb taimed ette kasvatada – muidu ei jõua viljad meie lühikese suvega valmida.

Arbuuse ja meloneid võib kasvatada nii kasvuhoones kui ka aias peenral ning kasvõi põllul, kui seal pole liiga tuuline. Avamaal kasvatades on eriti oluline valida varased või väga varased sordid ning kasutada katteloori. Mida soojem ja päikselisem on suvi, seda paremat saaki on loota.

Istiku saab 3–5 nädalaga

Aknalaual taimi ette kasvatades tasub teada, et istikute kasvuks kulub kolm kuni viis nädalat. Selleks ajaks on neil arenenud kolm kuni neli pärislehte ning taimed on täpselt paraja suurusega välja istutamiseks. Suuremate istikutega on märksa tülikam toimetada, sest lehed võivad rebeneda ja varred murduda. Tärkav taim ajab algul mullast välja kaht idulehte, neid ära pärislehtede hulka arva.

Liiga vara, näiteks aprilli alguses pole mõtet arbuusi ja meloni ettekasvatust alustada, sest taimed kasvavad liiga suureks ja venivad välja, enne kui neid saab istutada lõplikule kasvukohale.

Tasub teada sedagi, et liiga kaua väikeses potis olnud taimedel jääb kasv pärast välja istutamist mõneks ajaks seisma. Võib kuluda lausa kuu aega, enne kui nad taas hoogsalt kasvama hakkavad. See asjaolu nullib täielikult ettekasvatamisel saadud edumaa.

Avamaale võib väga soojanõudliku arbuusi ja meloni panna alles siis, kui suurem öökülmaoht on möödas, muld on jõudnud küllaldaselt soojeneda ning õhusoojust on vähemalt +15°. Tavaliselt saabub meil selline aeg juuni esimesel või teisel nädalal. Kasvuhoonesse saab istutada nädal-paar varem.

Melon on arbuusist kiirem

Arbuusiseeme tärkab veidi kauem kui meloni oma, samuti sirguvad arbuusitõusmed esialgu aeglasemalt kui tillukesed melonid. Seega tuleb külvata arbuusi natuke varem, arvestusega, et istiku kasvuks kulub 4–5 nädalat.

Kui kasvatad arbuusi avamaal, siis on paras aeg panna seeme potti aprilli teisel poolel, sest enne juunit ei saa niikuinii taimi kasvukohale istutada. Kasvuhoonesse saab taimed viia varem ja ettekasvatus võib alata aprilli keskel.

Melon on mõistlik külvata veidi hiljem, sest tema seeme idaneb ruttu ja ka tõusmete algareng on väga kiire. Istikud saavad valmis 3–4 nädalaga.

Kui sul on plaanis meloneid avamaal kasvatada, siis on täiesti sobiv aeg hakata taimi ette kasvatama alles mai algul. Kasvuhoones kasvatamiseks külva seeme aprilli lõpus.

Melon ja arbuus on kurgi ja kõrvitsa-kabatšoki lähisugulased (kõik kuuluvad kõrvitsaliste sugukonda) ning taimede ettekasvatus käib neil kõigil ühtemoodi.

 Külvinipid

  • Enne külvamist leota nii arbuusi- kui ka meloniseemneid 12–24 tundi soojas, umbes +25°, vees.
  • Pärast leotamist tasub seemneid eelidandada, et selgitada välja nende idanemisvõime. Võib juhtuda, et kõik seemned ei idanegi ning selliseid pole mõtet mulda pista. Idanemisproovi jaoks hoia leotatud seemneid niiske lapi vahel soojas (25–35°), kuni seemnekestade vahelt hakkavad välja pressima idude valged “ninaotsakesedˮ. Hea soe koht on näiteks radiaatori peal või ruumis, kus on põrandaküte.
  • Külvamiseks võta 10 cm läbimõõduga kasvupotid, siis ei pea taimi enam suurematesse pottidesse ümber istutama. Külvimullaks sobivad nii köögiviljamullad, näiteks Matogardi bio köögiviljamuld, või spetsiaalsed külvimullad, nt Compo külvi- ja maitsetaimemuld.
  • Pane idanemist alustanud seemned ühekaupa pottidesse 2–3 cm sügavusele mulda.
  • Seeme peab jääma mulda lapiti, mitte püsti.
  • Temperatuuril +25–35° tärkab arbuus umbes nädalaga, melon aga võib idaneda lausa mõne päevaga.
  • Sobiv õhusoojus on istikute kasvu ajal päeval +22°C ja öösel +20°C.

Artikla:

Arbuusi ja meloni kasvatamine